• Ηττήθηκε στις… λεπτομέρειες από την Κίμκι ο Παναθηναϊκός στο Gomelsky Cup

Η πολύ καλή εμφάνιση του Μάρκους Ντένμον δεν αρκούσε στον Παναθηναϊκό, που ηττήθηκε με 70-73 από την Κίμκι στον πρώτο ημιτελικό του τουρνουά «Gomelsky Cup» στη Μόσχα.

Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 22 πόντους με 5/6 τρίποντα, ωστόσο, οι «πράσινοι» που είχαν την πρωτοπορία στο μεγαλύτερο μέρος του φιλικού έχασαν στο φινάλε ένα… δικό τους ματς και στον αυριανό «μικρό τελικό» θα αντιμετωπίσουν τον ηττημένο του αγώνα, ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Νταρουσάφακα.

Σε ένα ακόμη τεστ επιπέδου Euroleague οι «πράσινοι» έδειξαν καλά στοιχεία, ιδιαίτερα στην επίθεση, αλλά και πάλι είχαν προβλήματα στα ριμπάουντ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπήκε με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (36-32) στ΄ αποδυτήρια και παρά το «μπλακ άουτ» που υπέστη στο τρίτο 10λεπτο (έκανε περίπου 4 λεπτά για να σκοράρει), βρέθηκε στο τέλος του στο -1 (52-53).

Με τον Ντένμον να «πυροβολεί» το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά με 68-62, ωστόσο, το λάθος του Καλάθη στο τέλος έδωσε την ευκαιρία στον Τζένκις με δύο βολές να «γράψει» το τελικό 73-70, ενώ ο διεθνής πλέι μέικερ αστόχησε στο τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση. Εκτός του Ντένμον, σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε και ο Κρις Σίνγκλετον με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 κλεψίματα.