• Κροατία και Ρωσία πέρασταν στα πέναλτι στους 8 του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η Ρωσία  λύγισε την Ισπανία στα πέναλτι και με τον ίδιο τρόπο κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση και η Κροατία, η οποία απέκλεισε την Δανία.

Το τελευταίο ματς του Ινιέστα με την ομάδα της Ισπανίας έμελλε να μην είναι νικηφόρο, καθώς η ισπανική ομάδα δυσκολεύτηκε απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα της Ρωσίας. Το 0-0 οδήγησε μοιραία στα πέναλτι όπου και ο τερματοφύλακας της Ρωσίας Ακινφέεβ απέκρουσε το 3ο πέναλτι της Ισπανίας από τον Κόκε και το τελευταίο του Άσπας, χαρίζοντας μια ιστορική πρόκριση στους οικοδεσπότες της διοργάνωσης.

Από την άλλη πλευρά,  η Κροατία θα είναι αντίπαλος της Ρωσίας ((7/7, Σότσι), στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2018, αφού σε αγώνα γα τη φάση των «16» που έγινε στο Νίζνι Νόβγκοροντ επικράτησε στα πέναλτι 3-2 της Δανίας. Τόσο η κανονική διάρκεια όσο και η παράταση έληξαν 1-1. Η Δανία προηγήθηκε στο 1ο λεπτό με τον Ματίας Γιόργκενσεν και η Κροατία ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα (4΄) με τον Μάντζουκιτς. Η Κροατία έχασε πέναλτι στο 116΄ με τον Μόντριτς που απέκρουσε ο Σμάιχελ. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν στη διαδικασια των πάναλτι και οι δύο τερματοφύλακες, αφού ο Σμάιχελ έδωσε δύο «στοπ» και άλλα τρία ο Σούμπασιτς, που χάρισε και την πρόκριση στην Κροατια.