• Ήττες για ΠΑΟΚ και ΟΣΦΠ αλλά και… ελπίδες για πρόκριση!

Βαριά ήττα με 4-0 γνώρισε ο ΠΑΟΚ στην Αγγλία από την Τσέλσι, ενώ και ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην έδρα της Μπέτις με 1-0. Παρ’όλα αυτά και οι δύο ομάδες διατηρούν κάποιες ελπίδες για πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Η αποβολή Χατσερίντι μόλις στο 7′ λεπτό άφησε τον ΠΑΟΚ με 10 παίκτες.  Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Ζιρού (27′, 37′)Χόντσον- Οντόϊ (60′) και  Μοράτα (78′). Ο «Δικέφαλος» ωστόσο έχει ελπίδες πρόκρισης στη φάση των «32» λόγω της ήττας της Βίντι από την ΜΠΑΤΕ στο Μπορίσοφ.

Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός έκανε πολύ καλό παιχνίδι κόντρα στην Ρεάλ Μπέτις, την κοίταξε στα… μάτια, έκανε πολλές και μεγάλες φάσεις, αλλά η τύχη του γύρισε την πλάτη σε πολλές περιπτώσεις. Οι Ισπανοί με μια φάση στο πρώτο ημίχρονο σκόραραν και τελικά με τον Κανάλες (39’). Αυτό το 1-0 έκρινε και το ματς τελικά και πλέον ο Ολυμπιακός ποντάρει τα πάντα σε μια πιθανή νίκη επί της Μίλαν στο γήπεδό του στην επόμενη αγωνιστική του Europa League.