• Κύπελλο Ελλάδας: Ανατροπή και νίκη του ΠΑΟΚ επί του Πανιωνίου με 4-2

Με μια επική ανατροπή οι ποδοσφαιριστές του Ραζβάν Λουτσέσκου , παρότι τα πόδια από την προσπάθεια ήταν εμφανώς βαριά στην παράταση, με περίσσευμα ψυχής θα δώσουν το παρόν στους ημιτελικούς, μετά το τελικό 4-2 απέναντι στον Πανιώνιο.

Ο Δικέφαλος έψαχνε την ανατροπή του σκορ του πρώτου αγώνα στη Νέα Σμύρνη, όπου ηττήθηκε με 2-1. Ο προπονητής του Δικεφάλου παρέταξε την ομάδα με πολλές αλλαγές λόγω των απουσιών των Ζαμπά , Μαουρίσιο , Ελ Καντουρί .

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει τον πρώτο λόγο να ψάχνει το γκολ. Στο 27′ ο Σκουλάς αρνήθηκε καθαρό πέναλτι σε ανατροπή του Κρέσπο . Μετά από ένα μπαράζ χαμένων ευκαιριών ο Μπίσεσβαρ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα, αλλά ο Πανιώνιος απάντησε άμεσα με γκολ του Ντουρμισάι στο 34′.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ έπαιζε μονότερμα τους Κυανέρυθρους και έχασε ανεπανάληπτες ευκαιρίες για γκολ. Τη λύση έδωσε ο Σφιντέρσκι ο οποίος έγραψε το 2-1 με κοντινή κεφαλιά στο 82′.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα στο 94′. Ο ΠΑΟΚ δεν το παράτησε.

Είχε δοκάρι με τον Μάτος , ενώ στο 114′ ο Άκπομ από κοντά έκανε το 3-2 και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι.

Στο 118′ και ενώ ο ΠΑΟΚ σφυροκοπούσε την αντίπαλη άμυνα ο Μανθάτης έκανε χέρι σε σουτ του Μίσιτς και ο Βιεϊρίνια ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έδωσε το έναυσμα για να ξεσπάσει η Τούμπα σε πανηγυρισμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ:  Πασχαλάκης , Βιεϊρίνια , Κρέσπο , Ίνγκασον , Γιαννούλης , Σάκχοφ(73’ Μάτος ), Ολιβέιρα , Πέλκας (14’ Μπίσεσβαρ ), Λημνιός (56’ Άκπομ ),Ενρίκε (97’ Μίσιτς ), Σφιντέρσκι .

Πανιώνιος: Κότνικ, Κότσιτς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου (78’ Άρτσε), Κόρμπος, Μανιάτης, Μπουμάλ (60’ Μπανανά), Μανθάτης, Τσιλούλης (90’ Καμαρά), Ντουρμισάι.