• Έχασε μεγάλη ευκαιρία για το “break” στη Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός

Ιστορική ευκαιρία για break στη Μαδρίτη απώλεσε ο Παναθηναϊκός στο Game 1 της σειράς των πλέι οφ της Euroleague, απέναντι στη Ρεάλ. Οι «πράσινοι»,  οι οποίοι είχαν βρεθεί στο +6 στο 36΄, έπεσαν με το τελικό 75-72 στο Wiznik Center. Ο Παναθηναϊκός θα έχει ακόμη μία ευκαιρία για break στη Μαδρίτη (19/4, 22:15), πριν η σειρά μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ για τα Games 3 & 4 (αν χρειαστεί).

Ο Παναθηναϊκός ήταν κοντά στη Ρεάλ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, ακόμη και όταν η “Βασίλισσα” ξέφυγε με 14 πόντους στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και χάρη στη μεγάλη προσπάθεια του Νικ Καλάθη – ο οποίος ήταν κακός στα προηγούμενα 30 λεπτά –  το “Τριφύλλι” δημιούργησε διαφορά 6 πόντων με περίπου 4 λεπτά να απομένουν για το τέλος του παιχνιδιού. Από εκεί και πέρα όμως,  η κούραση και το άγχος έφεραν σειρά λάθος επιλογών για τον play maker του Παναθηναϊκού και η ομάδα του Πιτίνο δεν κατάφερε να πετύχει ούτε έναν πόντο μέχρι τη λήξη του ματς! Η Ρεάλ στην ουσία κατάφερε μόνο με βολές να γυρίσει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά και να κάνει το 1-0. Το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί επίσης στη Μαδρίτη, την προσεχή Παρασκευή 19 Απριλίου.

(Πηγή: ΑΠΕΙ)